MPEG2 HD/MPEG4 HD Encoder Modulator NDS3542B
Key Features
* MPEG2 HD & MPEG4 AVC H.264 HD video encoding
* DD AC3 2.0(Optional), MPEG4-AAC, MPEG2-AAC, MPEG1 Layer II audio encoding
* Support DD AC3 (2.0/5.1/7.1) passthrough (for HDMI interface only)
* 4* HDMI/YPbPr/CVBS (Pr in) channels in
* 1*ASI in for re-mux; 1*RF in for RF mix
* 2*DVB-T RF out (4* DVB-C,2*ISDB-T,4*ATSC RF out optional); ASI out; IP out
* Support EAS control for DVB-C and ATSC RF out–Optional
* Support CC (Closed Caption) EIA608, (from CVBS source only)
* Support Low Delay
* LCN (Logical Channel Number) support
* VCT (Virtual Channel Table) support— for DVB-C and ATSC
* Excellent modulation quality
* LCD display, Remote control and firmware
* Web-based NMS management; Updates via web
Specifications
| Encoding Section | |
| Video (HDMI) | |
| Encoding | MPEG2; MPEG4 AVC/H.264 |
| Interface | HDMI*4 |
| Resolution | 1920*1080_60P, 1920*1080_50P
(For MPEG 4 AVC/H.264 only), 1920*1080_60i, 1920*1080_50i, 1280*720_60p, 1280*720_50P |
| Low Delay | Normal, Mode 1, Mode 2 |
| Aspect Ratio | 4:3; 16:9 |
| Audio (HDMI) | |
| Encoding | MPEG1 Layer II; MPEG2-AAC; MPEG4-AAC;
DD AC3 (2.0) Optional; DD AC3 (2.0/5.1/7.1) passthrough |
| Interface | HDMI*4 /SPDIF*4 |
| Sample rate | 48KHz |
| Bit rate | 64/96/128/ 192/256/320kbps |
| Video (CVBS/YPbPr) | |
| Encoding | MPEG2; MPEG4 AVC/H.264 |
| Interface | CVBS/YPbPr*4 (RCA) |
| Resolution | CVBS: 720*576_50i, 720*480_60i
YPbPr:1920*1080_60i, 1920*1080_50i; 1280*720_60p, 1280*720_50P |
| Audio (L/R) | |
| Encoding | MPEG1 Layer II; MPEG2-AAC; MPEG4-AAC;
DD AC3 (2.0) Optional |
| Interface | 1*Stereo/2*mono/1*SPDIF per channel |
| Sample rate | 48KHz |
| Bit rate | 64/96/128/ 192/256/320kbps |
| DVB-T Modulator Section (Option) | |
| Standard | EN300744 |
| FFT mode | 2K, 8K |
| Bandwidth | 6M, 7M, 8M |
| Constellation | QPSK, 16QAM, 64QAM |
| Guard Interval | 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 |
| FEC | 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 |
| MER | ≥42dB |
| RF frequency | 30~960MHz, 1KHz step |
| RF out | COFDM DVB-T out (2 carriers combined out) |
| RF output level | -30~ -10dbm (81~97 dbµV), 0.1db step |
| DVB-C Modulator Section (Option) | ||||||
| Standard | J.83A (DVB-C), J.83B, J.83C | |||||
| MER | ≥43dB | |||||
| RF frequency | 30~960MHz, 1KHz step | |||||
| RF output level | -30~ -10dbm (77~97 dbµV), 0.1db step | |||||
| Symbol rate | 5.000~9.000Msps adjustable | |||||
| RF Out | 4*DVB-C adjacent carriers combined output | |||||
| J.83A | J.83B | J.83C | ||||
| Constellation | 16/32/64/128/ 256 QAM | 64/ 256 QAM | 64/ 256 QAM | |||
| Bandwidth | 8M | 6M | 6M | |||
| ISDB-T Modulator Section (Option) | ||||||
| Standard ARIB STD-B31 | ||||||
| Constellation DQPSK,QPSK, 16QAM, 64QAM | ||||||
| Guard Interval 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 | ||||||
| Transmission Mode 2K, 4K, 8K | ||||||
| Guard Interval 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 | ||||||
| Code rate 1/2, 3/4, 5/6, 7/8 | ||||||
| RF frequency 30~999MHz, 1KHz step | ||||||
| ATSC Modulator Section (Option) | ||||||
| Standard | ATSC A/53 | |||||
| Constellation | 8 VSB | |||||
| RF output level | -30~ -10dbm (77~97 dbµV), 0.1db step | |||||
| MER | ≥42dB | |||||
| RF frequency | 30~999MHz, 1KHz step | |||||
| System | ||||||
| Local interface | LCD + control buttons | |||||
| Remote management | Web NMS | |||||
| Stream Out | 2 ASI mirrored out (BNC type, 100M);
IP (4 SPTS+1 MPTS) over UDP, RTP/RTSP out, RJ45, 100M (MPTS is available for DVB-C/ATSC out versions) |
|||||
| NMS interface | RJ45, 100M | |||||
| Language | English | |||||
| General | ||||||
| Power supply | AC 100V~240V | |||||
| Dimensions | 482*400*44mm | |||||
| Weight | 4.5 kg | |||||
| Operation temperature | 0~45℃ | |||||





